0903 567 655 sematech@shf.sk

0903 218 136 marek@shf.sk

0903 427 108  shf@shf.sk

 

Opatovská cesta 10

040 01 Košice

Desulfatácia trakčných a olovených batérií

Ponúkame regeneráciu oloveno-kyselinových batérií pomocou najmodernejšieho zariadenia . Naša služba pomôže predĺžiť životnosť a použiteľnosť batérií, ktoré sú trakčné, štartovacie, gélové či batérie typu AGM.

Regenerátor vyrovnáva napätie na článkoch batérie a obnovuje elektrochemický proces, čím dokáže obnoviť kapacitu batérií na pôvodnú nominálnu hodnotu, a to až na 100% kapacity. 

S našou službou sa Vám to oplatí najmä pri batériách s kapacitou medzi 35 – 90%, kedy sa regenerovaný akumulátor obnoví na kapacitu porovnateľnú s novou batériou.

Ak máte oloveno-kyselinové batérie s nízkou kapacitou alebo dokonca s nulovým napätím, neváhajte nás kontaktovať. Naša regeneračná služba dokáže efektívne desulfatovať a obnoviť aj takéto batérie a predĺžiť ich životnosť. Kontaktujte nás a radi Vám poskytneme bližšie informácie o našej službe regenerácie batérií s použitím zariadenia.

 

 

Technické 

Kľúčovým prvkom každého energetického systému je zariadenie pre ukladanie energie. V súčasnosti zohráva olovený akumulátor stále kľúčovú úlohu v tomto ohľade, pričom dôležitým faktorom ovplyvňujúcim jeho dobu životnosti a použiteľnosti je sulfatácia. Viac ako 80% všetkých olovených akumulátorov podľa niektorých zdrojov končí svoju životnosť práve kvôli sulfatácii.

 

Existujú dva druhy sulfatácie:

 

1. Ak akumulátor nabijeme hneď po jeho vybití, síran z elektród sa vráti do roztoku a akumulátor bude v rovnakom stave ako pred začiatkom vybíjania. Tento stav, kedy sa všetok síran olovnatý konvertuje na Pb a SO4, je predovšetkým definovaný hustotou roztoku, ktorá sa vráti na hodnotu 1,28.

2. Ak akumulátor necháme vo vybitom stave na niekoľko hodín až dní, síran olovnatý na elektródach kryštalizuje a už pri nabíjaní akumulátora sa oveľa horšie konvertuje na Pb a SO4. Pri plnom nabití sa tak všetok síran nevráti do roztoku. Hustota roztoku sa v tomto prípade zastaví na oveľa nižšej hodnote, čo môžeme jednoducho zistiť hustomerom. Tomuto stavu sa hovorí "zosulfátovaný akumulátor". Síran olovnatý je v tomto prípade veľmi dobrý izolant, takže množstvo energie, ktoré dodáme do akumulátora pri jeho nabíjaní.

 

Ak hľadáte riešenie na obnovenie starých a oslabených trakčných batérií alebo iných typov akumulátorov, skúste desulfatáciu. Táto metóda môže zlepšiť kapacitu a prúdovú zaťažiteľnosť batérie, takže sa môžete zbaviť problémov so štartovaním vozidla či inými elektrickými zariadeniami.

Desulfatácia je účinnou a finančne nenáročnou metódou na obnovu starých a oslabených akumulátorov. Ak máte záujem o obnovenie svojej batérie, neváhajte nás kontaktovať.

 

Tieto kroky sú dôležité pre udržanie zdravia vašej batérie:

  • Nikdy nevybíjajte batériu úplne a nabite ju aspoň raz za 2 týždne.
  • Pravidelne kontrolujte hladinu elektrolytu a uistite sa, že elektrody nie sú v kontakte s vzduchom. Najlepšie je udržiavať hladinu na polovici batérie.
  • Kontrolujte hustotu elektrolytu. Ak klesne pod 1,24 v akejkoľvek časti batérie, je potrebné ju desulfatizovať niekoľko dní.

 

Desulfatizácia má najlepší účinok, keď je batéria nabitá. Ak je batéria úplne nabitá a udržiavaná na 13,5 - 13,8 V (pre 12 V batériu), desulfatizácia má podobné výsledky ako pri nabíjaní. Pokusy desulfatizovať batériu, ktorá nie je úplne nabitá, nepomáhajú. Je dôležité položiť si otázku, či je desulfatizácia batérie dôležitá. Odpoveď je áno, a to nielen pre lacné batérie, ale aj pre drahšie batérie v pohonoch alebo vo fotovoltaike. Namiesto kupovania nových batérií a zvyšovania uhlíkovej stopy, môžeme ušetriť peniaze a prispieť k životnému prostrediu, ak budeme pravidelne udržiavať svoje batérie v dobrom stave.